Aniolek15
Nowy W Świecie Świnek
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/10
|
Wysłany: Śro 20:10, 28 Maj 2008 Temat postu: OGÓLNE ZASADY ŻYWIENIA |
|
|
OGÓLNE ZASADY ŻYWIENIA
Wszystkie podawane zwierzętom rośliny należy starannie oczyścić. Dotyczy to szczególnie roślin okopowych, takich jak marchew czy buraki. Nieświeże i brudne jedzenie staje się często przyczyną chorób przewodu pokarmowego. Poza tym świnka, tak samo jak my, nie ma ochoty jeść takiego pożywienia.
Świnki wystarczy karmić dwa razy dziennie o jednakowych porach. Dzienna dawka pokarmowa powinna wynosić 20-50g. W zależności od apetytów zwierząt należy pokarm odpowiednio dozować. Bywa, że przez kilka dni podopiecznym dopisuje apetyt i zjadają więcej niż dotychczas, lub wręcz odwrotnie. Jeśli jednak nie towarzyszą temu inne dziwne i wcześniej nie spotykane objawy, nie należy się niepokoić. Jest to często spotykana reakcja na nowy rodzaj pożywienia. Zwierzę początkowo próbuje go w małych dawkach, aby sprawdzić czy nie wywołuje on jakichś skutków ubocznych, a później wszystko wraca do normalności.
Każda świnka ma pewne swoje ulubione pokarmy, chętnie wraca też do tych zapamiętanych z okresu dzieciństwa. Dlatego w miarę możliwości przy nabywaniu zwierzątka wskazane jest zdobycie informacji o jego dotychczasowej diecie. Trzeba pamiętać, że zbyt gwałtowne zmiany, również niezbyt korzystnie wpływają na jego zdrowie. Dlatego gdy jesteśmy zmuszeni do zmiany diety świnek, należy to robić stopniowo i przez np. 10 dni podawać zarówno jedzenie nowe jak i stare, stopniowo zwiększając porcję tego pierwszego. Czasami w niektórych stanach chorobowych drastyczna zmiana diety, jest częścią leczenia.
Świnka morska jest zwierzątkiem społecznym i tak jak na wolności żeruje w gromadzie, tak też w niewoli, będzie miała lepszy apetyt w grupie, jedząc wraz z towarzyszami. Zbyt suche pasze mogą doprowadzić do zaparć, a nawet trwałego uszkodzenia przewodu pokarmowego. Również dieta zbyt obfita w płyny nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo wywołuje biegunkę. Czasami się zdarza, że świnka zjada swoje odchody. Nie jest to zjawisko szczególnie niepokojące, ponieważ odzyskuje ona w ten sposób niektóre witaminy, które w przeciwnym razie mogłyby zostać bezpowrotnie stracone dla organizmu.
Wilgoć, zbytnie nasłonecznienie, a także wysoka temperatura w jakiej przechowujemy pokarm, obniża jego wartość. Dlatego pasze sypkie najlepiej jest trzymać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, w zacienionym, suchym i chłodnym miejscu, siano w płóciennych workach (nie w plastikowych torbach), a wszelkie warzywa i owoce w lodówce
Post został pochwalony 0 razy
|
|